Мобільний консультант
+38 (067) 249-23-58

Звукоізоляція міжкімнатних перегородок

Ми часто стикаємося з необхідністю розділити велике приміщення на дрібніші. При цьому чи не першорядне значення для новостворених кімнат має акустична окремішність. Поділ відбувається шляхом зведення нових капітальних або тимчасових стінових конструкцій – перегородок. Саме про них, а точніше про способи підвищення звукоізоляції міжкімнатних перегородок і піде мова далі.

З конструктивної точки зору міжкімнатні перегородки можна розділити на два класи: одношарові і багатошарові.

Одношарові звукоізолюючі перегородки

Одношарові звукоізолюючі перегородки

Одношарові конструкції мають на увазі використання будь-якого самонесучого відносно щільного будівельного матеріалу на жорсткому в’яжучому (розчині). Це можуть бути цегляні, гіпсолітові, керамзитобетонні і навіть залізобетонні конструкції. Їх звукоізоляційні характеристики визначаються, перш за все, масою і поліпшуються приблизно на 6 дБ при її двократному збільшенні.

Пористість матеріалу перегородки також грає роль в забезпеченні її звукоізоляційних якостей. Однак, як показує практика, виграш за рахунок підвищення пористості матеріалу нівелюється втратами через зниження маси конструкції. Тому, за рідкісним винятком, такі перегородки володіють досить обмеженою звукоізоляцією.

Багатошарові звукоізолюючі перегородки

Багатошарові звукоізолюючі перегородки

Багатошарові перегородки, як випливає з назви, складаються з декількох (мінімум трьох) шарів які чергуються - твердих (щільних) і м'яких (пружних) будівельних матеріалів. Щільні матеріали (гіпсокартон, цегла, метал) проявляють тут звукоізоляційні властивості і працюють аналогічно одношаровим перегородкам: звукоізоляція тим вище, чим більше поверхнева щільність матеріалу. Матеріали пружного шару виконують звукопоглинаючу функцію, тобто структура матеріалу повинна бути такою, щоб при проходженні крізь неї звукових коливань, останні послаблялися за рахунок тертя повітря в порах матеріалу.

Слід зазначити низьку ефективність застосування в звукоізоляційних перегородках таких матеріалів, як пінопласт, пінополіуретан або пробка. Це пов'язано з тим, що для хороших звукоізоляційних матеріалів вони мають недостатню щільність, а для зарахування їх до класу звукопоглинаючих матеріалів - занадто низьке поглинання через відсутність можливості продування повітрям.

Найпоширенішим варіантом багатошарової перегородки є тришарова каркасно-обшивна перегородка з гіпсокартону. Її звукоізолюючі характеристики залежать від більшого числа факторів, ніж у одношарової перегородки. Шляхів досягнення необхідної звукоізоляції гіпсокартонної перегородки всього три:

  • Збільшення щільності матеріалу жорстких шарів
  • Збільшення відстані між крайніми шарами, тобто збільшення загальної товщини перегородки.
  • Заповнення внутрішнього простору перегородки шарами спеціального звукопоглинаючого матеріалу.

Найголовніше, для реалізації всього звукоізолюючого потенціалу багатошарових конструкцій повинна виконуватися вимога пошарового проходження звуку через товщу перегородки. В ідеалі звукова хвиля повинна послідовно пройти спочатку тільки через перший жорсткий шар, потім тільки через м'який, потім тільки через другий жорсткий шар і т.д. На практиці ж, обов'язкова присутність несучого каркаса призводить до того, що звукові коливання першого жорсткого шару передаються через загальний каркас (або загальний фундамент) на останній жорсткий шар і перевипромінюються ним у приміщення. Таким чином, звукова енергія по жорстким елементам каркасу успішно минає спеціально підготовані внутрішні звукопоглинаючі шари-«пастки», в результаті чого реальна звукоізоляція багатошарових конструкцій виявляється значно нижче розрахованих теоретично значень.

Вибираємо правильну звукоізоляційну перегородку

При виборі того чи іншого типу перегородки неминуче виникає питання: яка з перегородок має кращі характеристики по звукоізоляції при найменшій товщині, масі і вартості? Традиційна відповідь звучить так:

Багатошарові каркасні перегородки в якості внутрішніх огороджувальних конструкцій краще. При значно меншій масі (що дуже важливо для зниження навантажень на перекриття і фундамент) і товщині вони мають практично однаковий, а іноді і більший, індекс ізоляції повітряного шуму (Rw), ніж одношарові конструкції.

Таблиця 1 Порівняння звукоізоляційних перегородок

Звукоізолююча конструкціяТовщинаRw
Стіна в півцеглини (товщина зі штукатуркою 150 мм) 150 мм 47 дБ
Стіна в одну цеглину (товщина зі штукатуркою 280 мм) 280 мм 54 дБ
Стіна в дві цеглини (товщина зі штукатуркою 530 мм) 530 мм 60 дБ
Звукоізоляційна каркасна перегородка на каркасі 50 мм 100 мм 50 дБ
Звукоізоляційна каркасна перегородка на каркасі 100 мм 150 мм 54 дБ
Звукоізоляційна каркасна перегородка на подвійному каркасі 2х50мм 160 мм 62 дБ
Звукоізоляційна каркасна перегородка на подвійному каркасі 2х100мм 260 мм 65 дБ

Зверніть увагу! Для ізоляції міжкімнатних "побутових" шумів більш привабливим є використання конструкції легкої перегородки товщиною 100 мм, що має рівень шумоізоляції, співставний за величиною з звукоізоляцією істотно більш масивної і товстої стіни товщиною 150 мм.

У нашій таблиці для порівняння звукоізоляційних властивостей перегородок ми використовуємо індекс ізоляції повітряного шуму Rw. Незважаючи на деякі недоліки, він є дуже зручним параметром для швидкого порівняння звукоізоляції різних конструкцій перегородок між собою і з нормативними величинами звукоізоляції огороджувальних конструкцій. На території України з 2013 року діє актуалізовані сучасні норми ДБН В.1.1-31: 2013 "Захист територій, будинків і споруд від шуму", згідно з якими звукоізоляція міжквартирної стіни в житловому будинку повинна бути не менше 52 дБ (Rw), а перегородки між сусідніми кімнатами однієї квартири - НЕ меншe 43 дБ, а між кімнатою і санвузлом - не менше 47 дБ.

В якості  "санітарних норм" дані цифри ще можуть бути самостійними, але для дійсно комфортного проживання в умовах високих рівнів шуму в сучасному житлі, вони явно недостатні. Шумовий фон в квартирах, навіть не беручи до уваги потужні джерела, типу систем домашніх кінотеатрів або Hi-End, за минулі десятиліття у нас в країні значно зріс. В даний час практично в кожному будинку і в кожній кімнаті є телевізор, телефон, музичний плеєр, а в кухні і ванній кімнаті працюють пральна або посудомийна машини, витяжка, і т.д. Домашній комп'ютер та кондиціонер також вносять свій внесок у збільшення загального шумового фону.

Наявний досвід дозволяє стверджувати, що для сучасних умов індекс ізоляції повітряного шуму міжкімнатних перегородки повинен становити не менше Rw = 50 дБ, а міжквартирні стіни - не менше Rw = 60 дБ. Тільки при таких нормативних значеннях огороджувальних конструкцій можна реально говорити про акустичний комфорт. Однак навіть стіна з Rw = 60 дБ повністю не вирішить проблему звукоізоляції спальні, якщо сусід за стіною вирішив в нічний час подивитися в своєму домашньому кінотеатрі новий бойовик.

Цікаво, що шум, проникаючий з вулиці через прочинені вікна, викликає набагато менше роздратування, ніж більш слабкі звуки: музика, крики, сміх, які лунають із сусідньої квартири. Шум автотранспорту, як і гуркіт грому знеособлені, і виступають узагальненим гулом, що не вартий уваги людини, тоді як сусід, що заважає заснути своїм телевізором за стіною – особистість відома і явно неприємна... Тому внутрішньобудинкові шуми набагато меншої інтенсивності добре виокремлюються вухом і мозком. Це обумовлено психофізіологічними особливостями людського слуху і психіки, і в боротьбі за акустичний комфорт житла з цим також доводиться рахуватися.

Влаштування звукоізоляційної перегородки

Нижче  розглянуто склад конструкції звукоізолюючої перегородки, яка володіє максимальними акустичними властивостями при мінімально можливій на сьогоднішній день товщині. Такі конструкції легко забезпечують індекс ізоляції повітряного шуму від 56 до 62 дБ.

Перш за все, це легкі каркасні перегородки на металевому каркасі. Це конструкція на акустичному профілі Gyproc АКУ-ПС обшита з двох сторін листами акустичного триплексу Саундлайн-dB і фінішним листом гіпсокартону САУНДЛАЙН ГКЛА. Тут саме час розповісти про переваги акустичного триплекса Саундлайн-dB і металевого профілю Gyproc АКУ-ПС.

Саундлайн-dB – унікальний звукоізоляційний листовий матеріал для обшивки каркасних перегородок, облицювань і підвісних стель. В якості основних його елементів використані тонкі, але з підвищеною масою гіпсоволокнисті листи (ГВЛВУ). При цьому два шари ГВЛВУ фізично з'єднує, але акустично розділяє шар спеціального герметика. Основні комплектуючі для даного продукту - важкі листи ГВЛ товщиною 8 мм ексклюзивно виробляє концерн Knauf. А виробництво другого основного компоненту акустичного триплекса – еластичного герметика налагоджено на потужностях ВСК Акустик Груп.

2Саундлайн-dB

Жорстка склейка (16мм)      Еластична склейка (8+8мм)

Акустичний триплекс Саундлайн-dB застосовується для облицювання каркасних звукоізоляційних конструкцій. Це той сегмент ринку, на якому останні роки конкуруючими організаціями активно просуваються такі продукти, як гофрокартон з піском типу плит PhoneStar або Соноплат, а також тонкі мінерально-синтетичні мембрани типу Tecsound. При роздрібній ціні біля 20 євро за квадратний метр триплекс Саундлайн-dB відчутно дешевше вищевказаних "спеціальних" матеріалів. І що найголовніше, акустична ефективність листів Саундлайн-dB дійсно підкріплена численними тестами, проведеними як інженерами Акустик Груп, так і незалежними випробувальними центрами.

Тому, якщо основним стає завдання досягнення максимальної звукоізоляції при мінімальній товщині, - акустичний триплекс Саундлайн-dB є найкращим рішенням.

Як відомо, стандартні П-подібні стійкові профілі обмежують звукоізоляцію конструкції за рахунок передачі звукових вібрацій через профіль з одного боку перегородки на інший. Для підвищення звукоізолюючих властивостей замість профілю 100 мм часто застосовують два незалежних каркаса по 50 мм. Але якщо при малих висотах це просто дещо підвищує вартість і складність конструкції перегородки, то для приміщень заввишки більше 3 метрів застосування подібних конструкцій стає просто неможливим через недостатню жорсткість каркасів товщиною 50 мм.

Gyproc АКУ-ПСЗа допомогою профілів Gyproc АКУ-ПС стає можливим акустично ефективне влаштування звукоізолюючих перегородок на одному (єдиному) каркасі. Наявність в кожному профілю АКУ-ПС лінійного елемента пружності дозволяє акустично «розв'язати» листи обшивки, "які виходять" в сусіднє приміщення. За рахунок цього, звукоізоляція перегородки зростає на 2-3 дБ. За своїми характеристиками міцності профіль Gyproc АКУ-ПС не поступається звичайному П-подібному стійковому профілю 100 мм, а його заміна в конструкції перегородок не впливає ні на які інші параметри, крім зростання звукоізоляції.

За умови заповнення внутрішнього простору звукопоглинаючими плитами Шуманет-БМ або ЕКО перегородка на каркасі Gyproc АКУ-ПС, обшита з двох сторін листами акустичного триплекса Саундлайн-dB і фінішними листами гіпсокартону САУНДЛАЙН ГКЛА забезпечує індекс ізоляції повітряного шуму Rw = 59 - 61 дБ!

peregorodki-1.png peregorodky-3.png

Рис. Звукоізоляційна каркасна перегородка на каркасі 100 мм

Це не тільки прекрасно підходить для міжкімнатних стін, але навіть може застосовуватися в якості міжквартирної перегородки для найвимогливіших замовників. Така конструкція має товщину 158 мм. Для тих, кому потрібно перегородка більш тонка - є варіант на профілі 50 мм, який забезпечує теж досить непогану для міжкімнатних перегородок ізоляцію – Rw = 56 дБ при товщині 108 мм.

Загальний ефект звукоізоляції перегородки також залежить і від вибору матеріалу середнього шару. Головний критерій вибору такого матеріалу - величина його безрозмірного коефіцієнта звукопоглинання αw, значення якого можуть коливатися від 0 до 1. Чим ближче значення αw до одиниці, тим вище звукопоглинаюча здатність матеріалу. Для отримання максимального ефекту рекомендується вибирати матеріали з αw не менше 0,8. Так, наприклад, спеціальний звукопоглинальний матеріал - акустична мінеральна плита класу преміум Шуманет-БМ має значення αw = 0,95 при товщині 50 мм, що є абсолютним рекордом серед аналогів..

Товщина поглинаючого шару повинна становити не менше 50% внутрішнього простору перегородки і бути не тонше 100 мм (природно, що при товщині каркаса 50-75 мм можна застосувати тільки один шар звукопоглинача товщиною 50 мм).

Для досягнення заявлених показників звукоізоляції перегородок принципово важливою є точність монтажу таких конструкцій. Елементи каркаса, дотичні до бічних стін та перекриттів, повинні бути ізольовані пружними прокладками Вібростек-М, а стики після установки фінішного шару гіпсокартону заповнені герметиком Акуфлекс-ВС, щоб виключити непряму передачу звуку. Детальні схеми облаштування даних перегородок з переліком необхідних для цього елементів наведені в Альбомі інженерних рішень Acoustic Group.

Відео-інструкція з монтажу звукоізолюючої перегородки: