Мобільний консультант
+38 (067) 249-23-58

Звукоізоляція кімнати за принципом «коробка-в-коробці»,
комплексна звукоізоляція приміщень

Більшість статей, присвячених додатковій звукоізоляції, які написані відповідальними авторами, які не обтяженими необхідністю просування одного єдиного матеріалу, одноманітні і містять схожі рекомендації. Для досягнення відчутного результату, аналогічного характеристикам, які конструкції показали при лабораторних вимірюваннях, звукоізоляція кімнати, виконувана на реальному об'єкті повинна бути "комплексною".

Це означає, що перед виконанням робіт аналізуються всі шляхи проходження шуму в кімнату, а потім, ті з них, які мають подібну інтенсивність випромінювання – ізолюються за допомогою конструкцій додаткової звукоізоляції. Але і це ще не все.

Ось простий приклад.

Сусід за стіною виступає в якості джерела шуму. В результаті вимірювань по всіх поверхнях отримали, що:

Суміжна з сусідом стіна і дотична до неї торцем перегородка між кімнатою і коридором випромінюють шум однаково. При цьому фасадна стіна кімнати тихіше приблизно на 15 дБ і її немає необхідності ізолювати в першу чергу.

Якщо додаткова звукоізоляція буде встановлена тільки на суміжну з сусідом стіну і міжкімнатну перегородку, то, незалежно від застосовуваних конструкцій, максимум, що ви отримаєте - зниження шуму на 15 дБ.

Тому що, як тільки більш гучні поверхні виявляться під шарами звукоізолюючих конструкцій, саме та поверхня, яка на початку була "тихою", стане основним джерелом шуму. Суб'єктивно в якийсь момент може здатися, що сусід-негідник переїхав буянити на вулицю.

Тут можна навести ще більш дивовижний приклад: дуже часто в повністю ізольованому приміщенні з усіма додатково ізольованими поверхнями, включаючи спеціально встановлені вікна і двері шум від сусідів чути через батареї радіаторів опалення, які жорстко пов'язані в загальній системі будинку. І хоча рівень цього шуму невисокий, в умовах створеної тиші чутно стає буквально кожне слово сусіда зверху чи знизу.

Все це призводить бажаючих зробити дійсно ефективну звукоізоляцію до необхідності побудови в своєму приміщенні фактично "другої" кімнати менших розмірів, причому з реалізацією всіх тонких технічних рішень, що впливають на кінцевий результат. Так званий принцип "коробка-в-коробці" або "кімната-в-кімнаті" прийшов в "спальне" будівництво із студійної сфери, де високі вимоги до звукоізоляції існують безпосередньо з моменту зародження галузі.

У такому випадку всі поверхні першої "коробки" з несучими, наприклад, залізобетонними стінами і перекриттями облицьовуються конструкціями додаткової звукоізоляції стін, підлоги і стелі.

Послідовність робіт
при комплексній звукоізоляції кімнати

Розглянемо цю технологію більш детально. На малюнку 1 схематично показано пристрій звукоізоляції кімнати по типу "коробка-в-коробці". Спочатку на підлозі виконується конструкція "плаваючої" звукоізолюючої підлоги. Для цього в якості робочого шару застосовуються матеріали товщиною не менше 20 мм: конструкція одночасно повинна додатково знижувати і ударний і повітряний шуми, тому підкладки товщиною 3-10 мм тут не підходять. Це можуть бути матеріали Шумопласт, Шумостоп-С2, Шумостоп-К2 або їх комбінація (система Шумостоп). Їх товщина може бути від 20 до 60 мм в залежності від ступеня захисту. З урахуванням товщини вирівнюючої стяжки, реальна товщина конструкції звукоізолюючої підлоги починається від 80 мм.

kor-v-kor-01_ua.jpg
Рис.1 Влаштування звукоізоляції кімнати за принципом "коробка в коробці" (схема)

Після звукоізоляції підлоги в кімнаті виконується конструкція підвісного звукоізолюючої стелі за допомогою безкаркасної системи ЗІПС або каркасної системи з застосуванням віброізолюючих підвісів Шуманет-Коннект.

Третім етапом в кімнаті додатково ізолюють всі стіни і перегородки. На глухих і прямих стінах висотою менш 3 метрів це зручно зробити за допомогою незалежних каркасних облицювань, що спираються тільки на підлогу і стелю. У всіх інших випадках (стіни з дверима і вікнами, стіни з нішами і ригелями) застосовуються безкаркасні системи ЗІПС, або каркасні облицювання на віброізолюючих кріпленнях Шуманет-Коннект.

Звукоізоляція вікон і дверних блоків

Дуже великий вплив на кінцевий результат має влаштування звукоізоляції віконних і дверних блоків. Досить згадати приклад з передачею шуму по системі опалення, після чого відразу стає зрозуміло, чому навіть 15 см ширини віконного відкосу можуть стати відмінним випромінювачем всіх шумів в будинку.

ris2_ua.jpg

Рис.2 Правильні варіанти монтажу дверних і віконних блоків

На малюнку 2 показані правильні варіанти монтажу дверних і віконних блоків в приміщенні при реалізації принципу "коробка-в-коробці". На малюнку 2a показаний коректний монтаж другої нитки скління в ізольованому приміщенні, а на малюнку 2б - правильне влаштування звукоізолюючого тамбура. Важливо пам'ятати, що таке приміщення в обов'язковому порядку повинно бути обладнане системою примусової вентиляції. Інакше, при відкриванні вікон і дверей на провітрювання разом з повітрям зайде і шум, в тому числі від сусідів.

ris3_ua.jpg
Рис.3 Правильні варіанти монтажу дверних і віконних блоків

На малюнку 3а показаний варіант монтажу віконного блоку до фасадної стіни на віброізолюючих кріпленнях Шуманет-Коннект. При цьому додаткове звукоізолююче облицювання стін закриває всі прилеглі до віконного блоку відкоси. Малюнок 3б показує правильну установку звукоізолюючих дверей в приміщенні. Дверний блок вставляється в контур звукоізолюючого облицювання і не має жорстких зв'язків з дверним прорізом вихідного приміщення.

Найбільш поширені помилки
при монтажі звукоізолюючих дверей і вікон

ris4_ua.jpg

Рис.4 Найбільш поширені помилки при монтажі звукоізолюючих дверей і вікон

Малюнок 4 демонструє найбільш поширені помилки при монтажі даних елементів. На малюнку 4a віконний блок, а на малюнку 4б дверний блок жорстко пов'язані з несучими конструкціями будівлі. Крім того на малюнку 4а відкоси прорізів залишилися без додаткового звукоізолюючого облицювання. У цьому випадку, після виконання робіт з комплексної звукоізоляції кімнати, шум у ній буде чути саме від зони вікон і вхідних дверей в приміщення.

В результаті таких рішень ефект від додаткової звукоізоляції може бути знижений на 10 дБ при зовні повністю виконаних заходах. Тому при влаштуванні звукоізоляції за принципом "кімната в кімнаті" технічний нагляд в особі професійного інженера в області акустики не просто бажаний, але вкрай необхідний.