Мобільний консультант
+38 (067) 249-23-58

Акустичне проєктування

Акустичний проєкт - це комплекс послуг по захисту від шуму і створенню акустичного комфорту в приміщенні або на заданій території. Початковими даними для початку проєктування служать архітектурні плани, інформація про джерела шуму (інженерне обладнання, транспорт, інші гучні «сусіди») і технічне завдання.

На останньому необхідно зупинитися трохи докладніше, так як правильно сформульоване завдання є запорукою гарного результату всієї роботи. Технічне завдання формується замовником спільно з інженером-акустиком. В ньому визначається мета, яку необхідно буде досягти в результаті виконання проєктних робіт, визначається комплекс нормативних документів, на які спиратимуться інженери у своїй роботі. Основним документом в галузі будівельної акустики в Україні є ДБН В.1.1-31:2013 "Захист територій, будинків і споруд від шуму". В області архітектурної акустики немає єдиного універсального документа. Для кожного конкретного випадку необхідно вибирати відповідні норми. Фахівці нашої компанії мають багатий досвід проєктування згідно з вітчизняними та європейськими нормативами.

Процес проєктування включає проведення акустичних вимірювань, акустичне обстеження об'єкта, розрахунки згідно з нормами, а також комп'ютерне моделювання, розробку технічної документації та погодження її в державній експертизі. Проєкт по захисту від шуму - це офіційний документ, який в якості окремого тому входить в комплект проєктної документації об'єкта будівництва.

Даний вид проєктування охоплює питання архітектурно-будівельної акустики. Пояснимо, що архітектурна акустика займається питаннями створення якісного акустичного середовища приміщень (комфортна гучність, чіткість мови і музики тощо). Будівельна акустика відповідає за забезпечення звукоізоляції між приміщеннями, а також захист від шуму і вібрації інженерного обладнання або транспорту.

Після закінчення проєктування замовник отримує комплект креслень інженерних рішень з детальними вузлами і маркувальними планами із зазначенням місць застосування рішень. Доцільність прийнятих рішень підтверджується розрахунками, які наводяться в пояснювальній записці. Також до проєкту додається детальна інструкція з монтажу запропонованих конструкцій і матеріалів.

Архітектурна акустика

Для багатьох типів приміщень акустичний комфорт не менш важливий, ніж комфортна температура, наявність свіжого повітря або достатнього освітлення. Акустичне проєктування може знадобитися не тільки в таких очевидних випадках, як музичні та кінотеатральні зали або студії звукозапису, але й для таких приміщень як кімнати для переговорів, зали очікування в аеропортах і на вокзалах, офіси типу "open-space", репетиційні приміщення, фойє громадських закладів.

Основна задача проєкту в області архітектурної акустики - забезпечити якісну розбірливість і гучність корисного сигналу - звуку голосу співака в оперному театрі, системи звукопідсилення в концертному залі або системи сповіщення у вестибюлі вокзалу. При цьому рівень побічних шумів повинен бути мінімальним і непомітним.

При акустичному проєктування зали, яку знову будують, рекомендується створити його комп’ютерну модель. Компанія Acoustic Group володіє такими сучасними програмними комплексами як EASE і Odeon, які дозволять отримати такі основні параметри для залів як час реверберації, індекс розбірливості мови RaSTI, а також виконують побудову променевої картини відображень та інше. Це дозволяє вибрати оптимальні оздоблювальні матеріали та правильно розташувати їх на стінах і стелі залу.

Також дуже часто потрібно виконати корекцію акустики вже існуючих приміщень. В такому випадку перед початком проєктування виконуються акустичні вимірювання, які дозволяють виявити об'єктивні позитивні і негативні акустичні фактори для того, щоб в подальшому зберегти перші і виправити другі.

Для того, щоб досягти якісного звучання важливі не тільки пропорції, форма і певне розташування матеріалів на огороджуючих конструкціях. На кінцевий результат впливають навіть такі дрібниці як набивка крісел і крок, з яким шурупами кріпляться дерев'яні панелі стін до каркасу. Таким чином, скоординована співпраця архітектора, конструктора, технолога та інженера-акустика виступає запорукою створення такого залу, який можна буде гордо іменувати "Храмом музики".


Приклад побудови картини променевого поширення звуку в залі (моделювання в програмному середовищі EASE)

Розподіл індексу мовної розбірливості RaSTI по глядацькій зоні (моделювання в програмному середовищі EASE)

Будівельна акустика

Про актуальність проблем будівельної акустики в сучасному світі годі й казати. Галасливі сусіди, шум систем опалення та вентиляції, транспортний шум, вібрація від залізничного транспорту і метро - це неповний список дратівливих факторів, які супроводжують життя в сучасному місті. Практично всі вищезазначені проблеми можна попередити або усунути при грамотному інженерному підході. Вимоги проєкту по захисту від шуму починаються з правильного взаємного розташування нормованих приміщень і територій щодо джерел шуму на Генплані і закінчуються такими, здавалося б, дрібницями, як правильне влаштування дверного отвору і виконання пружних прокладок і гільз для інженерних комунікацій. Для акустичного комфорту в будинку важливо все: матеріал і товщина перекриття, стін і перегородок, наявність "плаваючих підлог", правильно віброізольоване інженерне обладнання, коректне розташування вентиляційних каналів і ліфтів і т.д.

Хороший акустичний проєкт включає в себе комплексні рішення по захисту від шуму, які не тільки дозволять задовольнити вимоги санітарних і будівельних норм, а й створити справжній акустичний комфорт.


Фрагмент альбому інженерних рішень.
Конструкція звукоізоляційної стелі

План влаштування звукоізолюючих
конструкцій підлоги

Більш детальна інформація про інженерний відділі представлена на сайті acoustic-group.com.ua