Мобільний консультант
+38 (067) 249-23-58

Звукоізоляція міжповерхових перекриттів

Основна акустична характеристика будь-якої будівельної конструкції - індекс ізоляції повітряного шуму Rw. Однак, у конструкцій міжповерхових перекриттів існує ще одна акустична характеристика - індекс приведеного рівня ударного шуму Lnw. Необхідність введення даного індексу підтверджена практикою - велика частина скарг власників квартир в багатоквартирних будинках викликана саме шумом від сусідів зверху. Пов'язано це з недостатньою шумоізоляцією перекриттів, найчастіше викликаної недобросовісністю забудовників, які не дотримуються вимог будівельних норм.

Нормативні вимоги до шумоізоляції перекриттів. Основні типи перекриттів і їх характеристики

Головний нормативний документ, який в Україні визначає необхідні звукоізоляційні властивості будівельних конструкцій - ДБН В.1.1-31:2013 "Захист територій, будинків і споруд від шуму". Відповідно до даного ДБН перекриття між двома квартирами повинна мати індекс ізоляції повітряного шуму Rw ≥ 52 дБ, а індекс приведеного рівня ударного шуму під перекриттям Lnw ≤ 55 дБ.

Звукоізоляція найбільш часто використовуваних в сучасному будівництві міжповерхових перекриттів відома і перевірена як теоретичними, так і натурними вимірами. Далі в таблиці вказані індекси ізоляції повітряного і ударного шуму для найбільш поширених плит перекриттів.

Таблиця 1 Звукоізоляція типових перекриттів

КонструкціяТовщинаRwLnw
Збірні багатопустотні панелі перекриття 220 мм 50 дБ 78 дБ
Монолітне залізобетонне перекриття 160 мм 52 дБ 74 дБ
Монолітне залізобетонне перекриття 200 мм 55 дБ 70 дБ

Індекс ізоляції збірних круглопустотних плит і монолітних плит товщиною 160 мм із стяжкою знаходиться поряд прийнятного значення в Rw = 52 дБ.

Характеристика ізоляції повітряного шуму задається при заводському виготовленні збірних конструкцій або при литті елементів на будівництві і визначається конструктивним розрахунком і вимогами міцності і стійкості. На практиці, можна передбачити якою буде звукоізоляція перекриття за умови, що технологія виготовлення конструкцій не була порушена. І цей рівень звукоізоляції переважно сягає необхідних 52 дБ. Отож, якщо будівельники не зіпсували дану ізоляцію поганим заповненням щілин або технологічних отворів, чутність між поверхами буде на задовільному рівні.

Влаштувати якісну ізоляцію ударного шуму значно складніше. І на те є кілька причин:

1. Ізоляція ударного шуму в першу чергу залежить від способу влаштування чистової підлоги, тобто від будівельників, які влаштовують стяжку.

2. Власники квартир часто влаштовують ремонт з заміною конструкції звукоізоляційної стяжки, що радикально знижує ізоляцію ударного шуму.

Характеристикою здатності міжповерхового перекриття ізолювати ударний шум є індекс рівня приведеного ударного шуму під перекриттям. Ця величина залежить від масивності конструкції, проте навіть перекриття бомбосховища товщиною в 1.5 м не задовольняє нормативним вимогам. Наприклад, рівень ударного шуму під поширеним в Україні 200-мм монолітним перекриттям становить приблизно Lnw = 70 дБ. Дане значення є суттєво гіршим за необхідне, оскільки згідно чинного ДБН не більше Lnw = 55 дБ.

Для тих, хто тільки знайомиться з цікавим світом будівельної акустики, прокоментуємо методику вимірювань і вимоги норм щодо рівнів шуму в даній галузі. У випадку з ізоляцією повітряного шуму все просто - чим вище індекс Rw, тим вище ізоляція даної конструкції. Для індексу ударного шуму ситуація зворотна - чим нижчий індекс Lnw, тим тихіше буде під випробуваним перекриттям. Це пов'язано з методикою проведення акустичних вимірювань: на підлозі в приміщенні зверху встановлюють "ударний" пристрій. Він «б'є» по перекриттю молоточками певної маси з певною частотою. Рівень шуму, який створює пристрій, вимірюється в приміщенні нижче. Після обробки результатів вимірювань згідно з нормативними вимогами рівень шуму представляється одним числом, і ця величина називається наведеним рівнем ударного шуму.

Збільшення ізоляції шуму з боку приміщення розміщеного вище (звукоізоляція підлоги)

При готовому перекритті ізоляцію ударного шуму можна поліпшити тільки за рахунок додаткових конструкцій. І завжди оптимально влаштування однієї конструкції на перекритті - або стяжки на пружній основі, т.зв. "плаваючої підлоги", або використанням фінішного покриття з хорошим власним показником зниження рівня ударного шуму (наприклад, ковролін, ламінат по "правильній" звукоізоляційній підкладці, лінолеум).

Для прикладу розглянемо до болю знайому багатьом жителям панельних будинків пустотну плиту. Її товщина складає 220 мм, а індекс наведеного рівня ударного шуму без покриття становить Lnw = 78 дБ. До гранично допустимих ДБН Lnw = 55 дБ не вистачає цілих 23 дБ. Практично це можна відчути, коли в квартирі зверху прямо на плиту перекриття покладена керамічна плитка. Під такою, до речі кажучи, "незаконною" підлогою можна почути практично будь-які переміщення суб'єктів і об'єктів зверху. Друге місце серед жахіть, що стукають та топотять займає елітний варіант - штучний паркет, який покладений на підлогу через лист фанери або приклеєний прямо до вирівнюючої стяжки.

Широко поширені в нашій країні ламінат і паркетна дошка з точки зору акустики виглядають значно симпатичніше. Їх технологія влаштування вимагає укладання між основою і фінішним покриттям пружного шару. У такому випадку при застосуванні хорошої підкладки, наприклад рулонного матеріалу "Акуфлекс", можна домогтися, щоб шумоізоляція була цілком прийнятною.

Звичайно, найкращим варіантом шумоізоляції підлоги є облаштування "плаваючої" підлоги, що представляє собою цементно-піщану стяжку товщиною 60-80 мм, яка спирається на міжповерхове перекриття через спеціальну пружну прокладку, і через аналогічні прокладки примикає до суміжних стін і комунікацій для виключення "звукових містків".

image-thumb 5.png

Рис. 1 Звукоізоляційна підлога з застосуванням Шумостоп-С2, К2 (1 шар)

Для більшої ефективності плити Шумостоп можуть бути влаштовані в два шари. Більш повну інформацію про звукоізоляційну підлогу із застосуванням Шумостоп-С2, К2 дивіться у відео-інструкції з монтажу:

Нині перелік матеріалів, які можна вважати звукоізоляційними, досить великий. Він включає підкладки зі спіненого поліетилену, пробкові мати, рулонні волокнисті матеріали з синтетичних або скляних волокон, плити з кам'яної і скловати.

Окремо зупинимося на найбільш ефективних рішеннях. В першу чергу - це система Шумостоп. При влаштуванні поверх цих плит покладених в 1 шар стяжки товщиною не менше 6 см індекс ізоляції ударного шуму такої конструкції досягає Lnw = 39 дБ, що дозволяє з запасом забезпечити виконання навіть найжорсткіших нормативних вимог і практично прибрати чутність між кімнатами. Так, звук від пляшки шампанського, що розбивається на підлозі, під перекриттям сприймається як падіння монети. Ця конструкція також підвищує ізоляцію повітряного шуму (ΔRw ~ 8-10 дБ).

Для виконання норм ДБН по ізоляції ударного шуму досить і більш тонких (3-5 мм) рулонних матеріалів - Шуманет-100Комбі или Шуманет-100Гідро, влаштованих під стяжкою. Рулонні матеріали, підвищують тільки ізоляцію ударного шуму.

Застосування перерахованих вище матеріалів для захисту від шуму шляхом кріплення їх на стелі або стінах позбавлене акустичного сенсу.

Якщо необхідно уникнути мокрих процесів, і зменшити кількість будівельного бруду, а також прискорити процес монтажу, слід звернути увагу на панелі для підлоги швидкого монтажу ЗІПС-ПІДЛОГА (рис. 2), які забезпечують індекс ізоляції ударного шуму в діапазоні від 32 до 38 дБ і додаткову ізоляцію повітряного шуму 6-9 дб. Слід мати на увазі, що для їх застосування потрібно абсолютно рівна поверхня підлоги.

image-thumb_(3).png 4.png

Рис. 2 Звукоізолююча панельна система ЗІПС-ПІДЛОГА Модуль (110 мм)

Збільшення ізоляції шуму з боку нижче розміщеного приміщення (звукоізоляція стелі)

Найчастіше проблему недостатньої шумоізоляції перекриттів між поверхами доводиться вирішувати з боку квартири знизу, так як, домовитися з сусідами зверху про спільне виконання звукоізоляції зазвичай не вдається. На жаль, ті 20 дБ зниження рівня УДАРНОГО шуму, які без проблем можна отримати за допомогою плаваючої підлоги НАД перекриттям, практично ніяк не досягаються ПІД ним. Багаторічний досвід говорить, що ефективність звукоізоляції "знизу" нечасто може перевищити 18 дБ в зв'язку з обмеженнями по висоті приміщень і складнощів з непрямою передачею шуму.

Буває, трапляється й зворотне завдання - коли в житлових будинках під квартирою розташоване кафе, ресторан або магазин. Тоді необхідно захистити від гучних звуків житлові приміщення, розташовані над шумними приміщеннями. Особливо це актуально в нічний час.

Найбільш ефективна конструкція для звукоізоляції стелі - каркасна підвісна стеля на віброізолюючих підвісах, товщиною від 115 мм.

stelya-03 stelya-03-7.png

Рис. 3 Каркасна звукоізоляційна стеля на підвісах Шуманет-Коннект ПП (115 мм)

Дана конструкція, саме за допомогою спеціальних вібропідвісів Шуманет-Коннект ПП, дозволяє досягти 15-17 дБ додаткової звукоізоляції. А якщо замінити ці підвіси на вібропідвіси преміум рівня - Шуманет-Коннект К15, індекс зниження повітряного шуму виросте до 18-20 дБ.

Розглянемо живий приклад. У житловому багатоповерховому будинку на першому поверсі розташований ресторан. Вимірювання звукоізоляційних характеристик існуючого перекриття (багатопустотні плити товщиною 220 мм) показали індекс ізоляції повітряного Rw = 48 дБ (розрахункове значення Rw = 52 дБ). Згідно актуальному ДБН між житловими приміщеннями квартир і розташованим знизу рестораном потрібно індекс ізоляції повітряного шуму перекриттям не менше Rw = 62 дБ. З досвіду фахівців Акустик Груп даний індекс, при якому мешканці та ресторан дійсно перестають один одного турбувати, становить не менше Rw = 65 дБ. Так, шляхом влаштування конструкції шумоізоляційної стелі потрібно досягти показника не менше ΔRw = 14 дБ, а бажано - 17 дБ. Описана вище підвісна стеля дозволяє досягти ізоляції не тільки нормативної, але й комфортної.

Дана принципова схема влаштування звукоізоляційної стелі з деякими змінами (наприклад, збільшенням товщини конструкції до 150-350 мм) використовується також як додаткова звукоізоляція дерев'яних міжповерхових перекриттів, в будівництві кінотеатрів, студійних комплексів і концертних залів.

Детальніше про монтаж звукоізоляційної каркасної стелі дивіться у відео:

Зверніть увагу! У всіх конструкціях підвісних стель є ряд принципово важливих моментів:

  • наявність вібропідвісів;
  • відсутність жорстких зв'язків каркасу і облицювальних листів зі стінами (забезпечується примиканням до стін через віброізолюючу прокладку "Вібростек-М").

У випадку з ізоляцією стелі в квартирі часто визначальним фактором виступає обмеження по висоті стелі. У таких випадках рекомендується використовувати більш тонкі (53, 55 або 83 мм) безкаркасні панельні конструкції ЗІПС (рис. 4), які здатні забезпечити додаткову звукоізоляцію від 9 до 14 дБ в залежності від моделі панелей.

stelya-01.png 6.png

Рис. 4 ЗІПС-Модуль. Звукоізоляційне безкаркасне облицювання (83 мм, 12-14 дБ)

На завершення слід сказати, що при влаштуванні будь-яких звукоізоляційних конструкцій необхідно пам'ятати про непрямі шляхи передачі шуму. Дуже часто відбувається так, що після ізоляції перекриття сусідів зверху стає чутно тільки трохи менше ніж до проведення звукоізоляційних заходів. Тут винні саме непрямі провідники шуму - стіни і інші несучі конструкції будівель, стояки опалення і водопостачання. Детальніше про це дивіться в розділі "Звукоізоляція кімнати за принципом" коробка-в-коробці".