Мобільний консультант
+38 (067) 249-23-58

Віброізоляція інженерних комунікацій

Віброізоляція інженерних комунікацій, до яких належать трубопроводи і повітропроводи систем вентиляції, опалення, водопостачання та кондиціювання виконується з метою знизити передачу вібрацій від силових агрегатів та потоків рідини або повітря на огороджувальні конструкції будівлі.

Для віброізоляції на кожному трубопроводі (або повітроводі), приєднаному до силового агрегату, встановлюють гнучкі вставки. Їх слід розташовувати якомога ближче до вібруючого агрегату. Якщо жорсткість даних вставок мала порівняно з жорсткістю віброізоляторів (наприклад, у вентиляторів), то не має суттєвого значення, як вони орієнтовані. У тих випадках, коли жорсткість гнучких вставок можна порівняти з жорсткістю віброізоляторів (насосні агрегати, компресори) вставки слід розташовувати так, щоб вплив їх жорсткості був мінімальний у напрямках дії найбільших динамічних сил, що розвиваються силовим агрегатом.

Наприклад, гнучкі вставки для насосних агрегатів мають більшу жорсткість у поздовжньому напрямку та меншу у поперечному. Тому їх слід розташовувати паралельно осі обертання. У деяких випадках на одному трубопроводі встановлюють дві гнучкі вставки на двох його розташованих поруч перпендикулярних взаємних ділянках. Тоді забезпечується корисна для віброізоляції відносно низька жорсткість зв'язку в усіх напрямках.

Збільшення числа гнучких вставок на трубопроводі більше однієї-двох не призводить до зниження звукової вібрації, яка все одно поширюється через потік повітря або води, що проходить всередині. На ділянках трубопроводів (повітропроводів) між агрегатом та гнучкою вставкою не рекомендується виконувати вузли кріплення до будівельних конструкцій (навіть із використанням віброізолюючих кріплень).

Трубопроводи (повітропроводи) не повинні мати жорсткого контакту з огороджувальними конструкціями. Досить часто жорстке закріплення трубопроводів та повітроводів до будівельних конструкцій є причиною неприпустимого рівня шуму у віддалених приміщеннях, розташованих через кілька поверхів від місця кріплення.

Для кріплення трубопроводів та повітроводів до будівельних конструкцій застосовуються віброізолюючі кріплення Шуманет-Коннект з пружними елементами на основі матеріалу Sylodyn (мал.1, мал. 3). Також застосовуються підвісні опори із застосуванням матеріалу Sylomer, марка та товщина якого підбирається виходячи з маси навантаження та площі опори (мал.2).

Мал.1 Схема закріплення труб до стелі за допомогою хомута
та віброізолюючого кріплення Шуманет-Коннект 1/30 М8

2-1.jpg

1 - Плита перекриття. 2 - Віброізолюючий підвіс Шуманет-Коннект 1/30 М8. 3 - Труба. 4 - Хомут.

Мал.2 Схема закріплення труб, повітроводів та ін. комунікацій та агрегатів до перекриття за допомогою траверси та віброізолюючого матеріалу Sylomer

1.jpg

1 - Плита перекриття. 2 - Цангове кріплення. 3 - Шпилька М8.
4 - Повітропровід та ін. комунікації та агрегати.
5 - Віброізоляційна прокладка Sylomer товщиною 12/25мм.
6 - Металева пластина для розподілу навантаження по всій площі прокладки. 7 - Траверса.

Прокладання трубопроводів (повітропроводів) через стіни та перегородки має бути виконане із застосуванням віброізолюючих гільз. Для цього жорсткі трубопроводи та повітропроводи попередньо обклеюють матеріалом K-Flex ST, а після закладення в стіну герметизують за допомогою віброакустичного герметика Акуфлекс-ВС (мал.3).

Мал.3 Схема закріплення повітроводів до перекриття з використанням траверс
та віброізолюючого кріплення Шуманет-Коннект 4/30 М8

2.jpg

1 – Плита перекриття. 2 – Цангове кріплення. 3 – Шпилька М8.
4 – Віброізолюючий підвіс Шуманет-Коннект 4/30 М8. 5 – Герметік Акуфлекс-ВС.
6 – Повітропровід та ін.комунікації. 7 – Траверса. 8 - Віброізолюючий матеріал K-FLEX товщиною 13 мм.
9 - Існуюча стіна або інша огороджувальна конструкція.

У цих рекомендаціях описані лише основні принципи віброізоляції. Правильний вибір схеми віброізоляції інженерного обладнання та типу віброізоляторів, що застосовуються, вимагає обліку широкого спектру параметрів: призначення та маси комунікацій, значення основної робочої частоти силового агрегату, масивності основи, типу будівлі тощо.

Також у цьому розділі: